Macadamia Nut Brittle - staged reading - photo by Melike & Felipe Barranco
Macadamia Nut Brittle - staged reading - photo by Melike & Felipe Barranco
Macadamia Nut Brittle - staged reading - photo by Melike & Felipe Barranco
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

MACADAMIA NUT BRITTLE (2013)

Sahnelenmiş Okuma


metin: Ricci/Forte çeviri: Barış Kıralioğlu yöneten, sahne tasarımı: biriken oyuncular: Berkay Ateş, Burak Safa Çalış, Halil Babür, Pınar Göktaş prodüksiyon: biriken, New Text New Theater Festival / Galata Perform

 

"bu başhemşireli ve mavi neonlu / yataklarla dolu acil servis / büyümek için atlanan / birçok eşikten sadece biri / hayal dünyasının dışına kayıyoruz / anakarada can çekişiyoruz / oksijen maskesinin artık bir anlamı yok / biz / yarattığımız kahramanlarımızla / dibe batıyoruz / günün siyah sularına"

 

İtalyan tiyatro grubu Ricci/Forte; oyuna adını veren macadamia fıstığı dondurmasına bağımlı, büyümekten ve bu imkânsız dünyada aşk arayışından korkan dört genç insanı anlatan sanrılarla dolu bir şiirle tanıştırıyor seyirciyi. Büyümek hakkında olan bu masal kendini keşfetmekle kendini bulmak arasında kontrolü kaybetme riski altında olan gençlerin gözünden anlatılıyor. Oyun aşkların sonsuz olmadığı, ilişkilerin sürekli değiştiği, takıntılı cinselliğin ise insanın kendi öz yıkımına araç olduğu bir dünyada geçmektedir. Yeni kimlik oyunları, değişim, engel olunamayan cinsel arzular, çocuklukta büyüme zorunluluğuna karşı sarınılan o asılsız emniyet kemeri Macadamia Nut Brittle oyununun ele aldığı konulardan bazıları. Oyun Amerikalı yazar Denis Cooper’ın romanlarındaki hayal gücünden esinlenilerek şekillendirilmiştir.

 

+ 26 Mayıs 2013, Galata Hamursuz Fırını (D22), 2. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali.

 

KARDEŞLERİMİ ARIYORUM (2016)

Okuma Tiyatrosu

 

metin: Jonas Hassan Khemiri yöneten: biriken oynayanlar: Rıza Kocaoğlu, Yelda Baskın, Ahmet Rıfat Şungar, Tuğçe Altuğ prodüksiyon: biriken, Swedish Arts Council ve SALT Galata’nın değerli işbirliğiyle.

 

Merkezde bomba yüklü bir arabanın patlamasıyla şehri korku sarar. Bu korku bir kere yerleşti mi, uçaklar füzelere, sırt çantaları bombalara ve tüm sakallılar potansiyel düşmanlara dönüşür. Amor, paranoyanın hâkim olduğu tehdit edici bir ortamda “normal” davranmaya çalışarak ilerler; bir yandan da Shavi, Valeria, Ahlem ve Tyra’nın telefonlarına cevap verir. Yazar Jonah Hassan Khemiri, göçmenlerin ve yabancıların temsilini merkeze yerleştirmekte ve yazım biçimiyle on üç karakteri canlandıran dört oyuncuya yüksek bir ritmi zorunlu kılmaktadır. Kardeşlerimi Arıyorum başkalarına ve kendimize karşı önyargılarımızla ilgili eğlenceli ve öfkeli bir hesaplaşma.

 

+ 21 Mayıs 2016, SALT Galata, 20. Istanbul Tiyatro Festivali (IKSV).

 

Öcüler (2016)

Sahnelenmiş Okuma

 

metin: Yann Verburgh çeviri: Ayberk Erkay yöneten: biriken oyuncular: Alican Yücesoy, Canan Atalay, Defne Halman, Halil Babür, Okan Urun prodüksiyon: biriken, Fransız Kültür Merkezi.

“biriken” kolektifi, Fransız Kültür Merkezi'nin işbirliğiyle, 24.İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri kapsamında, yazar Yann Verburgh’un "Öcüler" oyununu okuma tiyatrosu olarak sahneliyor. 

Yazarın 2014’te yazdığı ilk oyunu olan "Öcüler", günümüzde homofobi konusunu ele alırken Fransa’dan Rusya’ya, Uganda’dan İran, Bulgaristan, Güney Afrika, Kamerun, Yunanistan, Brezilya, Romanya, Güney Kore ve Hollanda’ya kadar uzanan bir coğrafyada toplumsal ve hatta fiziksel olarak dışlayan ve her defasında farklı şekiller alan ayrımcılığın genel tablosunu çiziyor.


+ 21 Haziran 2016, Fransız Kültür Merkezi İstanbul, 24.İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri

 

Yakınlaşmanın İmkansızlığı (2018)

metin: Peca Stefan çeviri: Ferdi Çetin yöneten: biriken oyuncular: Mehmet Bilge Aslan, Canan Atalay, Ceren Demirel, Semi Sırttıkkızıl prodüksiyon: biriken, Galata Perform ve Yeni Metin Yeni Tiyatro işbirliğiyle, A Corner in the World X bomontiada ALT

 

Tuhaf bir kadın Sibirya’daki bir enstelasyona göndermek üzere bir fotoğrafçı kaçırır. Bir kız uçmayı öğrenir. Bir adam ve bir kadın Körler şehrinde kovalamaca oynar. Japonya’da kadınların yerini seks oyuncakları alır. Bir anda kangurular gerçek yakınlaşmaya ulaşabilmeleri için kayıp ruhlara rehberlik etmek üzere dünyayı dolaşmaya başlar. Yakınlaşmak mümkün müdür? Yoksa sadece kangurular mı yakınlaşabilir? Gerçeküstü bir dünyada çıkılan karanlık bir yolculuğun ardından yaşam ve ölüm sadece bir bakış açısı halini alır. O zaman geriye tek bir soru kalır. Bir insan ne kadar kanguruya dönüşebilir?

 

+ 25 Şubat 2018, bomontiada ALT

 

kıyamete kadar kapattım kalbİmİ (2018)

yazan, Fransızcaya çeviren ve yöneten: biriken oyuncular: Ava Hervier, Noémie Develay-Ressiguier, Simon Guélat, Bachir Tlili

 

2016'da İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında prömiyer yapan Kıyamete Kadar Kapattım Kalbimi oyunumuz Fransızca çevirisinde okuma tiyatrosu olarak sahnelendi. J'ai éteint mon coeur jusqu'à l'apocalypse olarak çevrilen oyun Paris'teki Théâtre Ouvert'in beşinci "Focus à Théâtre Ouvert" festivali kapsamında seyirciyle buluştu. 

 

+ 22 Kasım 2018, Théâtre Ouvert, Paris.

 

sahİbİnden Kİralık (2018)

yazan: Özen Yula yöneten: biriken oyuncular: Haki Biçici, Ozan Güçlü, Cem Zeynel Kılıç, Semi Sırtıkkızıl, Zeynep Su, Ertuğrul Aytaç Uşun

 

Büyük bir şehrin ortasındaki parkta genç erkekler kendilerini pazarlar. Oraya yeni gelen Adnan ve başına buyruk genç Simay arasında yalanlar, hayaller, kişisel hikayeler ve toplumsal baskılar fonunda bir aşk doğar. Kısa, keskin, gerçekçi diyaloglardan yola çıkıp zaman algısıyla oynayarak şiirselliğe ve metafiziğe açılan biçimiyle Sahibinden Kiralık çağdaş tiyatroda önemli bir yere sahip. Oyun toplumun kıyısındaki gençlerin kesişen hayat hikayeleri aracılığıyla bir kuşağın umutları ve hayalkırıklarına ışık tutuyor.

 

Sahibinden Kiralık Almanca, Fransızca, İtalyanca ve İngilizceye çevrildi; Schaubühne, Avignon Festivali, Maison des Métallos gibi mekan ve festivallerde okuma tiyatrosu olarak seyirciyle buluştu, ASTI Festivali’nde sahnelendi. Geçmişte Özen Yula’nın Yakındoğu’da İhanet ve Yala Ama Yutma! oyunlarını sahneleyen biriken, Türkiye’de daha önce sahnelenmeyen oyunun okumasını yönetti.

 

+ 30 Kasım 2018, Yapı Kredi Loca, İstanbul Tiyatro Festivali.

+ 1 Aralık 2018, Salon İKSV, İstanbul Tiyatro Festivali.