Sahibinden Kiralık by Cenk Oğlakçı
Sahibinden Kiralık by Cenk Oğlakçı
Sahibinden Kiralık by Cenk Oğlakçı
1 2 3 4 5 6 7 8 9

yazan / written by Özen Yula yöneten, sahne tasarımı ve video / directed, stage design and video by biriken oyuncular / with Cem Baza, Meral Çetinkaya, Ozan Güçlü, Yusuf Sefaoğlu, Semi Sırtıkkızıl, Zeynep Su Topal, Ertuğrul Aytaç Uşun ışık tasarımı / lighting design Cem Yılmazer ses tasarımı / sound design Ömer Sarıgedik kostüm / costume Ünal Bostancı proje asistanları / project asistants Efe Durmaz, Elif Okyay, Süda Köse ortak yapımcılar / co-producers Wiener Festwochen, İstanbul Tiyatro Festivali teşekkürler / thanks to SALT Galata, Galata Perform, bantmag. havuz, Yapı Kredi Bomontiada, TOY İstanbul, Franz von Bodelschwing, Kaan Karacehennem, Can Tezan, Selçuk Eren Kale

SAHİBİNDEN KİRALIK

Büyük bir kentin ortasında bir park. Hava kararınca gizli değiş tokuşların merkezi haline gelen, kendine göre kuralları, yetkilileri, deneyimlileri ve müşterileri olan. Ekonomik çıkmaz ve göç gerçeği ile zorunlu olarak biçimlenen hayatlara sahip olan gençlerin, gözetleme toplumu ve şiddetin sıradanlığı arasına kıstırıldığı; arzu alışverişlerinin ise ikiyüzlü ahlak anlayışından pek kopamadan yaşandığı bir park burası.Bu parkın içindeki, birbirini tamamlayan altı kişinin hikâyelerinden oluşuyor Sahibinden Kiralık. Buradaki erkek bedenler bir taraftan kendilerini pazarlarken diğer taraftan ilişki, cinsellik ve aşk arasında devamlı olarak sınırlar çizmeye çalışarak başkalarının onların erkekliklerine bakışlarını düşünmeden edemezler. Çünkü hep ‘herkes bize bakıyor’dur. 

Parka yeni gelenlerden Adnan ile genç Simay arasında bir aşk doğar. Yalanlar, hayaller, güç savaşlarının eşlik ettiği, parktakilerin varlığından da bağımsız yaşanamayan çok kısa bir ilişki olur bu. Adnan’ın ateşli arzusu, Simay’ın aşklarını Yeşilçam filmleri kurgusuyla yaşama isteğiyle çarpışır; cinayet, öç alma ve öte dünyaya kadar süren bir acı çekişle arabesk bir kavuşamayan aşıklar efsanesi doğar. Hayatları gibi eksik, görkemden uzak, sadece kendilerinin bildikleri bir efsane olacaktır bu. 

 

Simay’ın da söylediği gibi “gece geç vakit televizyonda izlenen siyah beyaz eski bir film gibi” geçemeyen bir hayatı konu alan Sahibinden Kiralık; kısa, gerçekçi diyaloglardan yola çıkıp zaman algısıyla oynayan monologlara eviriliyor. Oyunda kadrajın içinde ve dışında; park mezara dönüşüyor, bir mezarın üstüne bir park inşa ediliyor. Sadece yer verdiği sinema referansları ile değil yazım üslubuyla da sinematografik bir yapıyı çağrıştıran Sahibinden Kiralık’ı çalışırken; bu yapıyı sahnede yaratmak için sinema illüzyonu ile yarışmak yerine görselliğin ve temsilin analizini sahnede gerçekleştirip, tiyatraliteyi ve alanını yeniden düşünme yolunu seçtik. Sinemanın siyah beyaz dünyasını; toplumun nesillerdir içinden çıkamadığı “biri bizi gözetliyor” ve daha geniş anlamda reality tv kültürünü çağrıştıran Sahibinden Kiralık’ta rape and revenge filmlerinin beklenmedik “girl power” kurgusunu ve Gore’un sınırsız ölçüsüyle trajikomik hale gelen şiddet “sosunu” bulmak mümkün.

 

gelecek temsiller: 27 Şubat 2020, 20.30, TOY İstanbul

                                5, 19 Mart 2020, 20.30, TOY İstanbul

                                1, 2, 3, 4 Haziran 2020, Wiener Festwochen, Viyana

Online bilet: Tiyatrolar.com.tr

 

geçmiş temsiller: 

+ Prömiyer: 26 Kasım 2019, TOY İstanbul, 23. İstanbul Tiyatro Festivali

+ 29 Kasım 2019, TOY İstanbul, 23. İstanbul Tiyatro Festivali

+ 5, 12, 19, 26 Aralık 2019, TOY İstanbul

+ 9, 16, 23, 30 Ocak 2020, TOY İstanbul

+ 13 Şubat 2020, TOY İstanbul