photo by Berkutay Gunel
photo by Berkutay Gunel
photo by Berkutay Gunel
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

(2008, 2009, 2011)

text: Özen Yula  video and performance: biriken  video technician at GalataPerform: Ünal Bostancı  production: biriken, Institut Français d'Istanbul with Istanbul Bilgi University - santralistanbul's support (rehearsals) running time: 50 mn.

YAKINDOĞU'DA İHANET

“Öğretmen camı kimin kırdığını öğrendi. Gözleri çok zalimdi öğretmenimin. Gözleri yılan gözleri. Herkes bana bakıyordu. Ben çocuğum, çocuk. Okulun ikinci katındaydı sınıfımız. Otuz tane üniformalı çocuktuk bir odanın içinde. O odanın dışına çıkmalıydım. Bütün odaların dışına.”

Hem “herkes”, hem de “hiç kimse” diye tanımlanan oyun kişisi süresi belirsiz bir suskunluktan sonra ilk defa konuşur. Kendini bulunduğu yere de, doğduğu toprağa da ait hissetmez; ihanete uğramış ve ihanet etmiştir.

Yakındoğu’da İhanet, Özen Yula’nın paranoyadan şizofreniye geçen bir toplumun izdüşümlerini yansıttığı “Yakındoğu” üçlemesinin ilk oyunu. Elli dakikalık monolog imgeler ve kelimelerin çarpışma alanına dönüşür; kişisel ve toplumsal felaketler, geçmiş ve gelecek birbirine karışır. Yakındoğu'da İhanet'in video ve oyuncu birlikteliği üstüne kurulu yapısı gösterildiği her mekânda, içinde bulunduğu alana göre şekillendirildi.

 

geçmiş temsiller: