unplugged installation perfomance, School Square Galatasaray, Pera Museum, 2018
unplugged installation perfomance, School Square Galatasaray, Pera Museum, 2018
unplugged installation perfomance, School Square Galatasaray, Pera Museum, 2018
1 2 3 4 5 6 7 8

yerleştirme, ses ve performans / installation, sound and performance biriken (Melis Tezkan & Okan Urun) proje asistanı / project assistant Selçuk Kale Pera Müzesi - Mektep Meydan Galatasaray Sergisi için ve desteğiyle üretilmiştir commissioned by Pera Museum, School Square Galatasaray Exhibition.

UNPLUGGED

 

Unplugged siyah renkte kabarcıklı koruma ambalajından üretilmiş otomobil şeklindeki balonun koreografik performansını içeren bir yerleştirme. Sekiz dakikalık döngüler içinde havayla inip şişen otomobil, David Bowie’nin “The Man Who Sold The World” şarkısının doksanlı yıllarda Nirvana tarafından MTV Unplugged’da yorumlanan versiyonundan yola çıkarak üretilen müzikle beraber hareket ediyor. Kabloları bağlı olmayan iki mikrofon ve mikrofon ayağı da yerleştirmeyi tamamlıyor.

 

90’lı yılların Türkiye ve dünyada iz bırakan olaylarının bir metaforu olarak kurgulanan yerleştirme bu yıllara tekabül eden ergenlik ve düşkırıklıklarımızın da taşıyıcısı oluyor.

 

Unplugged ile Kıyamete Kadar Kapattım Kalbimi ve This is the end, beautiful friend’de üzerinde çalıştığımız nefes ve hafıza ilişkisini yeni bir boyutta ele alıyoruz. Yerleştirmenin sergilendiği dönem boyunca farklı zamanlarda kendi 90’larımıza dair yazıklar listemizi seyirciyle paylaşıyoruz.

 

Sergi tarihi: Mektep Meydan Galatasaray, 13 Eylül - 25 Kasım 2018, Pera Müzesi