unplugged installation perfomance, School Square Galatasaray, Pera Museum, 2018
unplugged installation perfomance, School Square Galatasaray, Pera Museum, 2018
unplugged installation perfomance, School Square Galatasaray, Pera Museum, 2018
1 2 3

installation, sound and performance biriken (Melis Tezkan & Okan Urun) project assistant Selçuk Kale commissioned by Pera Museum, School Square Galatasaray Exhibition.

UNPLUGGED

 

Unplugged siyah renkte kabarcıklı koruma ambalajından üretilmiş otomobil şeklindeki balonun koreografik performansını içeren bir yerleştirme. Sekiz dakikalık döngüler içinde havayla inip şişen otomobil, David Bowie’nin “The Man Who Sold The World” şarkısının doksanlı yıllarda Nirvana tarafından MTV Unplugged’da yorumlanan versiyonundan yola çıkarak üretilen müzikle beraber hareket ediyor. Kabloları bağlı olmayan iki mikrofon ve mikrofon ayağı da yerleştirmeyi tamamlıyor.

 

90’lı yılların Türkiye ve dünyada iz bırakan olaylarının bir metaforu olarak kurgulanan yerleştirme bu yıllara tekabül eden ergenlik ve düşkırıklıklarımızın da taşıyıcısı oluyor.

 

Unplugged ile Kıyamete Kadar Kapattım Kalbimi ve This is the end, beautiful friend’de üzerinde çalıştığımız nefes ve hafıza ilişkisini yeni bir boyutta ele alıyoruz. Yerleştirmenin sergilendiği dönem boyunca farklı zamanlarda kendi 90’larımıza dair yazıklar listemizi seyirciyle paylaşıyoruz.

 

Mektep Meydan Galatasaray sergisi, 13 Eylül - 25 Kasım 2018, Pera Müzesi, İstanbul.

pera logo

unplugged

 

Unplugged est un requiem. C’est une installation mettant en scène la performance chorégraphiée d'un ballon en forme d'automobile, fabriqué avec du papier bulle noir. La voiture, qui se gonfle et se dégonfle en cycles de huit minutes, danse avec une version déformée de la chanson « The Man Who Sold The World ». Le travail sonore est fait à partir de la reprise de Nirvana sur MTV dans les années 90, la chanson originale étant à David Bowie. Deux microphones débranchés et deux pieds de micro complètent l’installation.

 

Dans Unplugged, nous explorons la relation entre le souffle et la mémoire, travail déjà mis en œuvre dans J’ai éteint mon cœur jusqu'à l'apocalypse et This is the end, beautiful friend.

 

Au musée Pera où la première exposition d’Unplugged a eu lieu, une performance de 8 minutes dans laquelle nous lisions notre « Damaged List »  a accompagné celle du ballon.

 

Exposition School Square Galatasaray, du 13 septembre au 25 novembre 2018, Musée Pera, Istanbul.