from the performance by İpek Çınar
from the performance by İpek Çınar
from the performance by İpek Çınar
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Tasarım, yerleştirme ve performans / concept, installation and performance biriken (Melis Tezkan, Okan Urun) müzik ve ses tasarımı / music and sound design Berk Çakmakçı, Berke Üstünkök proje asistanı / project assistant Erşat İnal 13. Sharjah Bienali'nin İstanbul ayağı BAHAR için ve desteğiyle üretilmiştir commissioned by BAHAR, Sharjah Biennial 13 teşekkürler / thanks to Armada Hotel

This is the End, Beautiful Friend

 

'Gelecekte hayat’ maketlerini andıran bir manzara. İki kişiyiz. Geçmişin izleri ve geleceğin kehanetleriyle kendimize ait bir yaşam alanı; sözler, nesneler ve görüntülerden oluşan adacıklar inşa ediyoruz.

Sonsuz derinlikte bir havuzun dibinde gibiyiz, yine de bacaklarımız çarpışıyor yüzerken. Yansalar da gözlerimizi açık tutuyoruz. Hemen hemen böyle bir şeye benziyor hayatımız. Bu derinlikte, kişisel hikayelerimiz ve kurmaca iç içe giriyor.

Buradayız ve kendi vanitas tablomuzu çiziyoruz. Fâniliği anlatan bu natürmortun içinde nesnelerle çevrili birer kurukafa gibiyiz. Tek bir şey var: Her şeyin burada olup bittiğini biliyoruz. Cehennem de burası, cennet de. Burada başlıyor, burada bitiyor ve yeniden burada başlıyor her şey, ta ki yeniden bitene ve sonra yeniden başlayana kadar…

 

This is the end, beautiful friend bir yerleştirmenin içinde Melis Tezkan ve Okan Urun tarafından gerçekleştirilen 35 dakikalık fiziksel bir performans. İllhamını The Doors'un The End parçasından alan yerleştirme-performans birbirine eşlik eden iki bedeni ışık ve müziğin yarattığı ritimle nefes tutma eylemi etrafında bir araya getiriyor.


 "Bu son
 Güzel arkadaş
 Bu son
 Tek arkadaşım, son
 Özenle hazırlanmış planlarımızın sonu
 Anlamı olan her şeyin sonu
 Huzur ya da şaşkınlık yok, son
 Bir daha gözlerinin içine bakmayacağım… asla
 Hayal edebilir misin
 Bu kadar sonsuz ve özgür ne olabilir
 Bir yabancının eline duyulan umutsuz bir özlemle
 Umutsuz bir ülkede
 …"
 The End - The Doors (Çev: Zeynep Aksoy)

 

geçmiş temsiller:

+ 15 Mayıs 2017, İstanbloom, 13. Sharjah Bienali'nin İstanbul ayağı BAHAR

+ 16 Mayıs 2017, İstanbloom, 13. Sharjah Bienali'nin İstanbul ayağı BAHAR

+ 5, 6 Aralık 2017, Salt Galata 

+ 12-13 Mayıs 2018, Red Bull Art Around

son logo sharjah