video still-2011
video still-2011
video still-2011
1

(2011) 5' single channel projection 

with Ayça Damgacı, Boysan Yakar   accompanied by Hakan Ummak, Ünal B., Baran Ergenç, Hande Öçalan, Ekin Yaşa, Tümay Tüzüner, Metehan Özkan, Gökçe Yiğitel, Tarkan Fenercioğlu, Kerem Can Dum, Özle Türk, Fırat Kuşçu, Yeşim Ünan, Murat B., Aylin Güngör, Ekin Sanaç, Leyla Çapacı, Aybike Esin Tumluer, Yasmin Allovi, Cem Tenikalp, Mehmet Ömür  thanks to Cem Tenikalp and Kaan Karacehennem - (technical support)  English subtitles: Ferdi Çetin, Deniz Kırkanahtar

to tına / what's love got to do wıth ıt?

biriken'in videosu, Tina Turner'ın "What's Love Got To Do With It" şarkısına 1984 yılında Mark Robinson tarafından çekilmiş video klibin görsel anlamda bir taklididir. Orijinal klip, şarkıcıyı bir yaz günü New York sokaklarında yürürken ve karşılaştığı insanlarla iletişim halinde gösterir; günün değişik zamanlarındaki bu sahnelerin arasında şarkıcının kameraya bakıp şarkı söylediği planlar yer alır.

Turner'ın yerine Boysan Yakar ve Ayça Damgacı'yla yeniden üretilen video, hem süperstarın çizdiği güçlü ama kırılgan kadın imajıyla, hem de tekil-çoğul, özgün-taklit, eksik-fazla, köle-efendi gibi ikiliklerle uğraşıyor. İkiye bölünmüş ekranda İstanbul sokaklarında yürüyen iki figürü seslerinin eşliğinde gösteren video; aşk, seks, ilişki gibi kavramların kişisel, toplumsal, güncel anlam ve yorumlarına dair bir deneme özelliği taşıyor.

 

past shows:

+  10th Videoart Festival Miden  | 4th of July, 2014 | Greece

to tına / what's love got to do wıth ıt?

La vidéo de biriken est un remake du clip vidéo « What's Love Got To Do With It » de Tina Turner (réalisé par Mark Robinson, 1984). Le clip met en scène les images d’une Turner marchant dans les rues de New York et interagissant avec tous les passants.

 

Dans la vidéo de biriken, Tina Turner est remplacée par deux protagonistes : Ayça Damgacı (l'actrice est connue en pour son film Gitmek: My Marlon and Brando) et Boysan Yakar (artiste, activiste LGBTQ+). La vidéo s’intéresse au concept de “femme superstar” et traite des dualités comme singulier-pluriel, imitation-authentique, être incomplet-être trop, maître-esclave, bourreau-victime. La vidéo met en scène les deux personnages, accompagnés de leur voix off, flânant dans les rues d'Istanbul. To Tina / What’s Love Got To Do With It ? est un essai sur l’amour, le sexe et la relation.