video still 2013
video still 2013
video still 2013
1

concept, performance and edit biriken (Melis Tezkan, Okan Urun) camera Franz von Bodelschwingh

 

KYSSAR FRÅN MALMÖ

biriken (Melis Tezkan, Okan Urun), hayalî Malmö manzaraları önünde oturarak İstanbul’dan göç etmiş iki müzisyeni canlandırır. Bir müzik yapımcısı tarafından nasıl keşfedildiklerini anlatırken hem müziklerinin “girift” yapısına hem de müzik sanatının jeopolitik doğasına göndermeler yaparlar. İskandinavya’daki yaşamları sözde başarılarının bir kanıtı gibidir…

 

Arkadaşları, Türkiyeli müzik ikilisi “kim ki o”nun yeni albümüne övgü mektubu niteliğinde hazırladıkları sonu gelmeyen videoları giderek kendilerine ve Kuzey Avrupa’ya övgüye dönüşür. Kyssar från Malmö Ekin Sanaç ve Berna Göl’ün oluşturduğu İstanbullu müzik ikilisi “kim ki o”nun 2013 tarihli Grounds albüm lansmanı için gerçekleştirildi. Grounds albümünün teması iki müzisyen tarafından “İstanbul'da yaşamak, eşitsizlik, bencillik, insanlar ve hayvanlar arasındaki ilişkiler, korkular ve arkadaşlar” olarak tanımlanıyor.

KYSSAR FRÅN MALMÖ

biriken (Melis Tezkan, Okan Urun), assis.e devant les paysages imaginaires de Malmö trouvés sur Internet, incarne deux musiciens émigrés d'Istanbul. Racontant l’histoire de leur découverte par un producteur renommé, ils parlent de la pseudo-complexité de leur musique et de la nature géopolitique de la musique en général. Leur nouvelle vie en Scandinavie témoignerait de leur prétendu succès...

 

Enregistré pour féliciter kim ki o pour la sortie de leur nouvel album, le message vidéo de biriken devient une sorte d’autofélicitation et de louange sur l’Europe du Nord. Kyssar från Malmö a été réalisé pour le lancement de Grounds en 2013, album de la bande de musique stambouliote formée par Ekin Sanaç et Berna Göl.

« Vivre à Istanbul, l’inégalité, l’égoïsme, les relations entre les humains et les animaux, les peurs et les ami.es » sont les thèmes de cet album tel qu’ils sont décrits par deux musiciennes.