2016, by Ali Güler
2016, by Ali Güler
2016, by Ali Güler
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

written and directed by biriken with Defne Halman, Can Kulan, Efecan Şenolsun, Okan Urun stage design: biriken, Nicolas Marie lighting design: Nicolas Marie sound design and music: Berk Çakmakçı costume: Onur Gökhan Gökçek assistants: Ömer Kaan Aydın, Özgür Demiralp, Rabia Demiroğlu, Burak Akbulut co-producers: 0090 contemporary art platform (Antwerp), Vooruit Kunstencentrum (Gent), 20th Istanbul Theater Festival (IKSV), SALT Galata (Istanbul)  thanks to: Istanbul French Institute, Armada Hotel, Alt art space

kıyamete kadar kapattım kalbimi

"Burası en karanlık yer. En ışıklısı. İkisi birden. O yüzden seviyorsun. Sana tüm bıçakları çekebilirim. Bıçaklayabiliriz birbirimizi. Herkes birbirini bıçaklıyor. Sana güzel sözler söyleyebilirim. Sen bu sözlere teşekkür edebilirsin. Gözlerin dolabilir. Bu su geçirmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Bir gün batmayacağımız. Her şey su geçiriyor."


Büyükşehrin ortasında unutulmuş bir pavyon, otoyolda bir bar ya da bir sığınak. İçeridekiler gecenin coşkusunu ve karanlığını üzerlerinde taşırlar, kapının ardındaki felaketi şarkı sözleriyle avuturlar. Sanki hep oradadırlar. Hikayeleri de şarkı sözleri gibidir. Her biri eksik, arızalı, örselenmiş hayatlarının kahramanlarıdır. Sonra yüzünde ölümün tebessümüyle bir başkası çıkagelir…


Kıyamete Kadar Kapattım Kalbimi geceden; gecenin sırrı ve ifşayı birlikte taşıyabilmesinden esinlenen bir oyun. Kalbin ince fay hatlarının, büyük ve küçük savaşların, ince ve kaba şeylerin ve giderek somutlaşan “kayıp” hissimizin bir tercümesi.

 

 

biriken’in yazıp yönettiği yeni oyunu, kırılgan ruhların saklandığı bir mekanda kişisel ve kolektif felaketlerin üst üste bindirilmiş fotoğraflarını görme çabası.

 

güzel prens Boysan'a...

 

Geçmiş temsiller:

+ Prömiyer: 11 Mayıs 2016, Moda Sahnesi, 20.İstanbul Tiyatro Festivali-İKSV

+ 12 Mayıs 2016, Moda Sahnesi, 20.İstanbul Tiyatro Festivali-İKSV

+ 24, 25 Ocak 2017, garajistanbul

+ 9, 10 Mayıs 2017, garajistanbul

+ 17 Eylül 2017, Festival Jerk-Off, Paris, Carreau du Temple

 

LOGOLAR 2016 kucuk

J’AI ÉTEINT MON COEUR JUSQU'À L'APOCALYPSE

« C'est le lieu le plus obscur. Le plus lumineux. Tu l’aimes pour ça. Je peux te sortir tous les couteaux. Nous pouvons nous poignarder, toi et moi. Tout le monde poignarde tout le monde. Je peux te dire de belles phrases. Tu peux accueillir ces phrases. Tes yeux peuvent se remplir de larmes. Ça ne veut pas dire que nous sommes insubmersibles. Que nous n’allons pas couler un jour ou l’autre. Tout est perméable. »

 

Un groupe de personnages confrontés au pouvoir de la nuit, dans un monde marqué par l'absence d'amour, l'angoisse et les conflits. Le titre est emprunté à une chanson d'amour turque des années 1990, chantée par Tarkan. Trois personnages sur le plateau, hantent cet espace nocturne, inspiré des pavyons turcs, boîtes de nuit mixtes et populaires. Ces boîtes sont des lieux où tout se mélange et se confond, les genres esthétiques, les identités sexuelles et les classes sociales. L'arrivée d'un quatrième personnage bouleverse la vie du groupe et met en danger leur monde.

 

En France :

 

+ Le spectacle a été programmé au Festival Jerk-Off. Le représentation a eu lieu le 17 septembre 2017 au Carreau du Temple, Paris.

 

+ biriken a proposé une mise en espace de la traduction française le 22 novembre 2018 au Théâtre Ouvert, Paris. 

 

Dates passées :

+ Première : 11 mai 2016, Moda Sahnesi, 20th Istanbul Theater Festival-IKSV

+ 12 mai 2016, Moda Sahnesi, 20th Istanbul Theater Festival-IKSV

+ 21, 22 janvier 2017, garajistanbul, Istanbul

+ 9, 10 mai 2017, garajistanbul

+ 17 septembre 2017, Festival Jerk-Off, Carreau du Temple, Paris