by Ali Güler 2014
by Ali Güler 2014
by Ali Güler 2014
1 2 3 4 5 6 7 8

text: Anton Chekhov, Alexei Suvorin Turkish translation: Tansu Akgün (Chekhov), biriken (Suvorin) adaptation, direction, stage design: biriken with Kanbolat Görkem Arslan, Mehmet Bilge Aslan, Yelda Baskın, Fırat Çelik, Meral Çetinkaya, Pınar Göktaş, Defne Halman, Berkay Şanveren, Ahmet Yaşar lighting design: Nicolas Marie assistants: Betül İngin, Başak Ertem co-production: Istanbul Theatre Festival (IKSV), Institut Français d'İstanbul  with the collaboration of  SALT Galata with the private support of Kemal-Sibel Tuğcu sponsors: FABRİKA, ERSA Mobilya, TRS Lines Paris, Armada Pera Otel, Cangöz Müzik thanks to İş Bankası Kültür Yayınları, Ersöz Ata, Pınar Azizoğlu, Bahar Temiz, Franz von Bodelschwingh.

TATYANA

Tatyana, başrolünde oynadığı oyunun prömiyerinden sonra bir parti verir. O ve yedi konuğu, müzik ve içkiyle ilerleyen bir gecenin kahramanlarıdır. Tatyana'nın kararının gölgesindeki gecede ve sonrasında seyirciler eski çıkar ilişkilerinin ve maskelerin yenileriyle yer değiştirmesine tanık olurlar. Seyir yerinin üç taraflı ve oyun alanına yakın olarak tasarlandığı sahnelemede seyircilerin kendilerine yakın konumda gerçekleşen gizli konuşmalara tanıklık etmesi sağlanıyor.

 

19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapan Tatyana, Anton Çehov ve Aleksey Suvorin’in metinlerinden yola çıkarak gerçekleştirilen bir uyarlama. Tatyana’nın gerçek ile kurgu arasındaki intihar eyleminin ve geri dönüşünün izini süren oyun, değişen dünyaya uymaya çalışmanın yarattığı parçalanma hissi, zamanın açtığı yaralar üzerine düşünüyor.

 

Geçmiş temsiller:

Logolar ensemble 3 petit

tatyana

Tatyana organise une fête après la première de sa pièce où elle tient le rôle principal. Elle et ses sept invités sont les héros.ïnes d'une soirée festive. Pendant que la décision de suicide de Tatyana pèse sur la soirée, le public de la pièce voit les personnages abandonner leurs masques et échanger leurs anciennes alliances opportunistes contre de nouvelles. La mise en scène de Tatyana jouée en arène introduit un dispositif de proximité avec le spectateur qui entend en exclusivité les discussions secrètes des personnages proches de son emplacement.

 

Tatyana, créée dans le cadre du 19ème Festival de Théâtre d'Istanbul, est une adaptation des textes d'Anton Tchekhov et d'Alexei Suvorin. La pièce raconte le suicide de Tatyana et son retour d'entre les morts. A partir du vrai suicide de Tatyana sur scène (événement réel), la pièce de biriken réflechit sur la dichotomie entre le réel et le fictif et sur la révolte que provoquent les efforts d’adaptation à un monde en transition.